Saç Ekimi – Soyep Aesthetics
Soyep Estetik

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi zamanla saç dökülmesi yaşayan hastaların saçlı bir bölgesinden alınan saç köklerinin mikro cerrahi yöntemiyle ekilmesi operasyonudur.

 

Saç Ekimi Niçin Yaptırılır?

Erkeklerin birçoğu ve bazı kadınlar genetik faktörler, stres, yaşanan travma gibi nedenlerden dolayı ilerleyen yaşlarda saç kaybı yaşarlar. Bu durum bireylerde özgüven estetik olmayan bir görüntü yarattığı için özgüven kaybına neden olmaktadır.

Saç ekimi cerrahisi hastanın saçlı bir donör bölgesinden alınan saç köklerinin saçsız bölgeye ekilmesiyle bu saçsız bölgede saç çıkmasını sağlar. Kafanın doğal saç çizgisine uygun şekilde yapılması gereken bu operasyon sonucunda hasta saçlı bir görüntü kazanır ve özgüven artışı görülür.

 

Saç Ekimi Teknikleri

 • FUE (Follicular Unit Extraction) Tekniği:

2002 yılından bugüne FUE tekniği gördüğü ilgiden dolayı uygulama yapan kişi ve merkezler gelişmiştir. FUE operasyonunda lokal anestezi yapılır. Saç ekimi yapılacak alan belirlenir ve kaç tane grefte ihtiyaç olduğu saptanır. Kulakların üst hizasında kalan ense bölgesinden alıma uygun bölge belirlenerek santimetre kareye yaklaşık olarak 25-30 civarında kök ekimi planlanır. İnce iğneler ile tüm alan uyuşturulur. Çapı 0.6 mm. ile 1 mm. arasında değişen mikro motor ile dönme hareketi yaparak çalışan mikro punch’lar ile (Ortası delik, çevresi keskin kenarlı küçük metal borular kıl köklerinin saçlı deri ile olan bağlantıları foliküle zarar vermeden serbestleştirilir.

Serbestleştirilen foliküller mikro pensetler (küçük tıbbi amaçlı cımbız, maşa) ile saçlı derinin dışına çıkarılır. Çıkartılan her parça içinde 1-2 nadiren 3 adet kıl kökü bulunur. İçerdikleri kıl sayısına göre greftler tasnif edilir. Ortalama 2-4 saat süren alma işleminden sonra kısa süreli mola verilir. Saç ekimi gereken alan uyuşturulduktan sonra kıl köklerinin yerleştirileceği küçük delikler açılır. Grefler mikro pensetler ile açılan kanallara yerleştirilir. Ense bölgesini kaplayan sargı yapılır.

 

FUE Tekniğinin Avantajları:

 • FUE Tekniği saç ekimi operasyonu lokal anestezi ile yapılır.
 • Yalnızca alınacak kök hücresi üzerinde çalışılır, saç köklerinin alındığı bölgede doku alınmaz.
 • Saç kökleri kulakların üst kısmından da alınır. Sadece ense bölgesinden alınmaz.
 • Kısa sürede iyileşme gözlenen FUE tekniğinde saç kökleri özel mikromotor ile tek tek alınır.
 • Tek seansta 8000-12.000 arası saç teli ekimi yapılabilmektedir.
 • Hafif ve orta dereceli saç dökülmelerinde (önden başın tepesine kadar gelen) çok iyi bir sonuç alınır.
 • Dikiş ve Yara izi kesinlikle bırakmaz.
 • Doğal görünümlü sonuç elde edilir.
 • Bıyık, Sakal ve Kaş ekimi de FUE yöntemi ile yapılabilir. Bıyık, Sakal ve Kaş ekimi işlemleriyle ilgili bilgi sahibi olmak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Saçlı derideki yanık veya yara izleri kapatılabilir.
 • Hem kadınlar hem erkekler için uygundur.
 • Operasyon sonrasında günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

 

 • DHI (Direct Hair Implant) Tekniği:

DHI Saç Ekimi (Direct Hair Implant), nakledilecek kılların özel saç ekim kalemlerinin (Hair Pen/Choi ) ucundaki iğne içerisine yerleştirilerek, el değmeden, ekim yapılacak bölgedeki deri altına, istenilen yön verilerek yapılan ekme işlemidir.

DHI Saç Ekimi tekniğinin ile yapılan saç ekimi işleminde dikiş, iz ve kesi gerekmemektedir. Donör alandan alınan saç kökleri (greftler) için, ekim yapılacak bölgelerde herhangi bir delik açılmaz ve greftler kullanılan özel uçlar ile acısız ve ağrısız şekilde direkt olarak ekilir. Ekim yapılacak bölgeye delik açılmaması, ekilebilecek kök sayısını artmasına ve daha yoğun ekim yapılabilmesine neden olmakta ayrıca iyileşme sürecinin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. FUE tekniğine göre daha fazla zaman alır ve daha zahmetlidir.

 • Safir FUE Saç Ekimi:

Safir FUE Saç Ekimi, saç ekimde FUE yöntemiyle yapılan ekimlerin başarısını arttırmaya yönelik çalışmalar sonucu ortaya çıkmış yeni bir uygulamadır. Safir (sapphire blade) uçlu aletlerle yapılan kanal açma işlemleri çok daha efektif ve operasyonel anlamda rahat bir işlem sağlar. Diğer saç ekim yöntemlerinde kullanılan çelik aletlere göre; mikro düzeyde işlem sağlar ve çok daha az doku hasarı yaratır.

FUE, doğal görünümlü sonuçlar verme özelliği ile bilinir. Safir FUE ise bir adım daha ileri gitti. Safir bıçağın ayarlanabilirliği sayesinde cerrah daha kesin ve hassas mikro kanallar üretebilir. Nakledilen foliküler üniteler daha sonra doğal açılarda ve yönlerde yerleştirilebilir ve böylece daha kusursuz bir genel görünüm elde edilebilir.

Safir FUE Saç Ekimi diğer FUE yöntemiyle yapılan ekimlerde olduğu gibi saç analiziyle başlar. Saçın kalitesi, kökler, ekim yapılacak alan, saç çizgisinin ve donör bölge belirlenir. Daha sonra donör bölge lokal olarak uyuşturulur ve greft alımına başlanır. Greft alımı oldukça önemlidir ve yapılacak bir hata dokuların zarar görmesine neden olabilir bu nedenle, Safir FUE Saç Ekimi keskinliğini kaybetmeyen bıçakları sayesinde doku kaybı minimuma indirmesi oldukça önemlidir.

Alınan greftler ekim yapılacak alana tek tek özenle ekilir. Ekimin bitiminin ardından pansuman yapılarak hasta, taburcu edilir. İlk gün kabuklanma ve kızarıklık görünmesi normaldir. İlk gün su ile temas edilmemeli, ekimi gerçekleştiren ekibin yıkama yapması beklenmelidir. İlk günler ekim yapılan alan üstüne yatılmaması oldukça önemlidir.

 

Saç Ekimi Öncesi

Saç ekiminden önce hastayla şu konular konuşulacaktır: dökülmenin ne kadar zamandır devam ettiği, daha önce denenen tedaviler olup olmadığı (ilaç, sprey vs), hastanın sağlık geçmişi, saç ekimi ile ilgili talep ve beklentileri. Daha sonra doktorun yapacağı saç analizinde; saç dökülmesinin derecesi, saçların yapısı ve kalınlığı, başın yan ve arka tarafındaki donör bölgelerdeki saçların yoğunluğu saptanacaktır.

FUE tekniğiyle saç ekiminden önce yapılması gerekenler:

 • İşlemden 1 hafta öncesine kadar kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır (aspirin, bitkisel çaylar, ağrı kesiciler gibi).
 • İşlemden en az 1 gün önce sigara içilmemeli, 3 gün önceden alkol alınmamalıdır.
 • İşlemden önceki gece, saçlar şampuanla ve masaj yaparak yıkanabilir.
 • İşleme tok gelinmelidir.
 • Saç tıraşı hastanede yapılacaktır.
 • Gömlek gibi iliklenebilen önü açık kıyafetler giyerek gelinmelidir.

 

Operasyonla İlgili Bilgiler

Planlama: İşlem öncesi hastanemizde saç traşı yapılır. Saçların ekileceği alanın çizimi yapılan her alana ne kadar greft ekileceği hesaplanır.

Ön Saç Çizgisi: Talep ve beklentilerinize göre çizilir, yeni ve doğal saç çizginiz size gösterilir. Tek saç kökü içeren greftler bu alana yoğun olarak ekilerek doğal görünüm elde edilir.

Lokal Anestezi: Öncelikle deri lokal anestetik spreyler ile uyuşturulur, daha sonra lokal anestezi rahatça yapılır.

FUE Saç ekimi 4 aşamadan oluşur.

 • Greftlerin başın arkasındaki donör alandan punchlarla alınması
 • Greftlerin dizilmesi ve sayılması
 • Saç ekiminin yapılacağı bölgede saç kanallarının açılması
 • Greftlerin Ekilmesi

Ekim yapılan saçların %100’e yakın olarak yaşaması ve yeniden büyümesi hedeflenir.

FUE Saç Ekimi uygulaması son derece hassas bir işlem olup tecrübe son derece önemlidir. Alanında uzman, tecrübeli, estetik becerisi olan kişilerce uygulandığında yüksek verimli ve son derece doğal görünümlü sonuçlar elde edilir.

Saç ektirme işlemi 1 gün içinde ortalama 6-8 saatten ibarettir. Yemek ve tuvalet ihtiyaçları için kısa aralar verilebilir. Saç ekimi işlemi esnasında hasta televizyon seyredebilir, müzik dinleyebilir.

 

Operasyon Sonrasında

Saç ekimi yapılan hasta ilk saatlerde uyuşturucu ilaçların etkisinden dolayı ekim yapılan alanı çok iyi hissetmez. Sonraki bir kaç gün ise ödemden dolayı aynı durum devam eder. Duyu olmayan vücudumuzdaki herhangi bir organı dış etkilere karşı korumamız zorlaşır. Özellikle şeker hastaları, ayak bölgesini iyi hissedememelerinden dolayı ayak yaralarına maruz kalmaktadırlar. Kol ve ellerde yaralanma varsa bu sinirin gittiği alanlarda hissizleşme olduğundan farkına varmadan yaralanmaların olduğu sıklıkla görülmektedir. Saç ekimi sonrasında da hastaların bu alanı en az 3-5 gün çok iyi korumaları gerekir. Ekim sonrasında küçük bir sargı yapılarak ilaçların reçetesi verilir. 3. günde yapılacak olan ilk yıkama, uzman tarafından tarif edildiği şekilde yapılır. Sonraki günlerde ise her gün tarif edilen şekilde yıkama yapılmalıdır.

Saç ekimi sonrası süreçte ilk günlerde önce saçlı derideki yapışmış kan elemanları dökülür, devam eden günlerde kabuklar dökülmeye başlar. 2-3 haftadan sonra ekilen saçlarda da dökülme olur. Ancak 3. aydan itibaren ekim yapılan bölgedeki foliküller kıl üretimine başlar. Çıkan kılların deriyi delemedikleri bölgelerde sivilce tarzında kabarıklıklar oluşsa da kısa süre sonra bu kabarıklıklardan saçlar çıkmaya başlar ve saç çıkması 8 aya kadar uzar. Çıkan saçların tamamen belirgin olması 1 yılı bulur.

Saç ekimi işlemi bittiğinde, ense bölgesine pansuman yapılarak bandaj yapılır, saç ekilen bölgeye özel bone verilir. Kalacağınız yere ulaştığınızda boneyi çıkarabilirsiniz. Bandaj ertesi gün çıkarılır.

İlk gün, ekim yapılan sahaların bir yere temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Ekimin yapıldığı gün, gece uyurken sırt üstü ve biraz dik olacak şekilde uyumanız gerekmektedir. Boyun yastığı kullanabilirsiniz.

İlk beş gün verilen ilaçlar uzmanın belirttiği şekilde kullanılmalıdır.

Saç ekimi sonrası 1 hafta alkol kullanılmamalıdır. Ayrıca bir hafta boyunca aspirin gibi kan sulandırıcı, ağrı kesici ve ilaçlar alınmamalıdır, sigara içilmemelidir.

Göz çevresi ve yüzde hafif bir şişlik (ödem) oluşması bazı kişilerde normaldir. Bu durum 2-3 gün sürmektedir.

Saç ekimden 1 gün sonra uçak veya diğer araçlarla seyahat edilebilir.

Spor, yüzme (havuz veya deniz), solaryum, güneşlenme ve sauna gibi etkinliklere 1 ay sonra başlanabilir.

İlk saç yıkaması 2. günde ve hastanede yapılır. Sonraki yıkamaları ise hasta kendi evinde yapabilir. Yıkama programı 10 gündür. Saç ekimi yapılan bölgeye losyon sürülür ve 45 dakika bekletilir. Sonrasında bu bölge yavaşça, ılık su ile durulanır ve özel şampuan ile yıkanır.

2 hafta sonra uzayan saçlarınızı makas ile düzelttirmenizin bir sakıncası yoktur. İlk 1 yıl sadece makas ile traş olmak gerekmektedir.

FUE saç ekiminden sonra saçların alındığı ve ekildiği alanların iyileşmesi 1-2 gün sürmektedir. 7-10 gün sonra ise saç ekimi operasyonu anlaşılmayacaktır.

Saç Ekimi sonrası saçlar 1 ay süresince uzar ve sonra dökülür. 2.- 3. aydan sonra yeniden uzamaya başlar ve 6. ayın sonunda sonuçlar oldukça belirgin hale gelir. Ortalama 1 yıl sonunda ise saçlarınız istenen formuna ulaşmış olur.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi 6 – 8 saat arası
Hastanede Kalış Süresi 1 gece
Anestezi Lokal
İyileşme Süresi 1 Hafta
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 12 ay
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?