Meme Küçültme – Soyep Aesthetics
surgery_slide_01

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme ameliyatı meme bölgesindeki fazla yaş, doku ve derinin alınmasını sağlayan plastik cerrahi operasyonudur. Tıpta Redüksiyon Mamoplasti olarak da bilinen bu operasyon kadınlarda hem estetik amaçlı, hem de sağlık amacıyla uygulanabilir.

 

Niçin Yaptırılır?

Bazı kadınlarda doğuştan gelen büyük meme yapısı vardır. Genellikle büyük boyutta memelere sahip olmak kadınlar için estetik açıdan güzel bir özellik olarak görünse de vücuda oranla fazla büyük meme boyutları estetik açıdan çok çekici olmayan bir görüntü yaratmaktadır. Kadınlarda bu orantısızlık psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Ayrıca büyük meme boyutlarında kadınlarda memenin sarkmasından dolayı sırt, boyun ağrıları ve kamburluk görülmektedir. Ayrıca egzersiz veya fiziksel aktivitede de büyük memeler engel oluşturup zorluk yaratabilmektedir. Meme derisi ve göğüs derisi arasında sürtünmeye neden olup kızarıklık veya pişik yaratabilmektedir.

Bu tür fiziksel veya psikolojik sorunların giderilmesi için meme küçültme ameliyatı uygulanabilmektedir.

 

Meme Küçültme Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

Meme küçültme ameliyatını vücuda oranla büyük memeye sahip olan, meme büyüklüğünden dolayı sarkma görülen ve bu görünüşünden rahatsız olan kadınlar yaptırabilirler.

Boyun ve sırt ağrısı, meme derisinin altında sürtünmeden kaynaklı kızarıklık veya pişik görünen kadınlar da meme küçültme operasyonu için uygundur.

Meme küçültme ameliyatı 20 yaşını doldurmuş ve vücut gelişimini tamamlamış bireyler için önerilmektedir.

 

Ameliyat Öncesi Muayene

Meme küçültme (redüksiyon mamoplasti) ameliyatı olmayı düşünen hasta adayları öncelikle uzman bir plastik cerrahtan görüş almalıdır. Soyep olarak biz muayene esnasında hastayla ilgili şu konuları gözlemlemekteyiz:

 

  • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
  • Hastanın ruhsal sağlığı
  • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
  • Hastanın varsa alerjileri
  • Hastanın kullandığı ilaçlar
  • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Hasta adayı operasyondan önce sigara, alkol ve aspirin gibi kan sulandırıcıları bırakmalıdır.

Muayene sonucunda doktorlarımız bu konuları teşhis ettikten sonra hastanın ameliyata ihtiyacı olup olmadığına ve eğer ihtiyaç varsa da ne tür bir operasyon yapılacağına karar vermektedirler.

Operasyonla ilgili Bilgiler

Meme küçültme operasyonu lolipop kesi  veya Ters T kesi yöntemiyle yapılır. bu yöntem memenin boyutu, meme başının pozisyonu, meme dokusu ve cilt yapısı gibi parametreler göz önünde bulundurularak belirlenir.

Operasyon areola isimli memenin ucundaki kahverengi bölümün alt kısmından kesi yapılarak başlanır. Bu bölgeden operasyona başlayan cerrah fazla meme dokusunu, yağ dokusunu ve deriyi alır. Daha sonra memenin ve meme ucunun pozisyonu düzeltilir.

 

Operasyon sonrası

Operasyondan sonra hafif ağrı, şişlik ve hissizlik olabilir. Bunlar kısa sürede kaybolmaktadır.

Meme üzerinde sütyene benzer sargılar sarılır. Memelere dren yerleştirilir ve 1-3 gün boyunca kalır. Dikişler 7-10 gün içinde alınır. Hasta 6 hafta boyunca sporcu sütyeni giyer.

Meme küçültme operasyonu sonrasında memenin alt kısmında iz görünür. Bu izin büyüklüğü ve görünürlüğü kullanılan tekniğe ve cerrahın uzmanlığına bağlı olarak çok azalabilmektedir.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi 2- 4 saat arasında
Hastanede Kalış Süresi 1 -3 gün
Anestezi Genel
İyileşme Süresi 10 gün
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 3 – 12 ay arası
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?