Meme Dikleştirme – Soyep Aesthetics
Soyep Estetik

Meme Dikleştirme Nedir?

Mastopeksi, veya daha yaygın kullanımıyla meme dikleştirme, kadınlarda memenin şeklini ve pozisyonunu değiştirmek için yapılan plastik cerrahi operasyonudur. Meme dikleştirme ameliyatında fazla deri alınır ve sarkıklıklar toparlanır, meme yapısına yeniden şekil verilir.

 

Meme Dikleştirme Niçin Yaptırılır?

Yaş ilerledikçe ve ciltte elastikiyet kaybı oluştukça memelerde sarkma olur, memeler diriliğini kaybeder. Yerçekiminin de memelerin sarkmasında etkisi büyüktür.

Hamilelik döneminde de memelerin dolu olması fazladan ağırlık yarattığı için de memelerde uzama ve sarkma meydana gelmektedir.

Ayrıca büyük oranlarda kilo alıp verme de ciltte ve memelerde sarkma yaratmaktadır.

Bu tür nedenler memenin sarkmasına, meme ucu ve memenin areola isimli kahverengimsi bölümünün aşağı bakmasına neden olur. Bu da estetik açıdan güzel bir görüntü oluşturmamaktadır ve kadınlarda psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Mastopeksi (meme dikleştirme) ameliyatı bu gibi durumları düzeltmek için uygulanmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı sonucunda daha dik, diri ve sağlıklı meme görüntüsüne kavuşulur. Bu da kadınlarda özgüveni arttırır ve bu durumlardan kaynaklı yaşanan psikolojik sorunları çözmelerine yardımcı olur.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

 • Yaşlılıkla memelerde sarkma yaşayan kadınlar
 • Hamilelikten sonra memelerde sarkma yaşayan kadınlar
 • Büyük oranda kilo verilmesi sonucu sarkma yaşayanlar
 • Meme ucunda eşitsizlik olanlar
 • Meme ucu aşağı yönlü olanlar
 • İçeri gömülmüş meme ucuna sahip olanlar

 

Ameliyat Öncesi Muayene

Mastopeksi (Meme Dikleştirme) ameliyatı olmayı düşünen hasta adayları öncelikle uzman bir plastik cerrahtan görüş almalıdır. Soyep olarak biz muayene esnasında hastayla ilgili şu konuları gözlemlemekteyiz:

 • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
 • Hastanın ruhsal sağlığı
 • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
 • Hastanın varsa alerjileri
 • Hastanın kullandığı ilaçlar
 • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Hasta adayı operasyondan önce sigara, alkol ve aspirin gibi kan sulandırıcıları bırakmalıdır.

Muayene sonucunda doktorlarımız bu konuları teşhis ettikten sonra hastanın ameliyata ihtiyacı olup olmadığına ve eğer ihtiyaç varsa da ne tür bir operasyon yapılacağına karar vermektedirler.

 

Operasyonla İlgili Bilgiler

Meme dikleştirme operasyonu için uygulanacak yöntem kesi bölgesine göre değişmektedir. 2 potansiyel kesi bölgesi vardır:

 • Areola – meme ucunun etrafındaki kahverengimsi bölgenin etrafından ve areolanın altından aşağı doğru dikey biçimde. Bu kesi bir lolipopa benzediği için lolipop kesi olarak da adlandırılmaktadır
 • Meme kıvrımlarına paralel, yatay biçimde

Kesiyle birlikte memedeki fazla doku alınmaktadır. Meme ucundaki fazla deri alınmakta ve meme ucu dikleştirilmektedir. Gerektiği durumlarda areola alanı küçültülmektedir. Operasyonu bitirirken dikiş atılmaktadır.

Meme dikleştirme operasyonu sonrası iz kalmaktadır, ancak bu izler zamanla iyicene belirsizleşmektedir.

 

Operasyon Sonrasında

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında hasta geceyi takip açısından hastanede geçirir. Ameliyat sonrası birkaç gün hafif ağrı olabilir. Şişme ve morarma da görülür ancak birkaç güne geçer.

Operasyondan 3-4 gün sonra pansuman bitmektedir. Dikişler de kendiliğinden erimektedir.

6 hafta boyunca yumuşak sütyen giyilmesi tavsiye edilir. Operasyondan 1 hafta sonra işe dönülebilir. Yaklaşık 3-4 hafta sonra hafif egzersiz, 5 haftadan sonra da ağır egzersize bağlanabilir.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi 2 saat
Hastanede Kalış Süresi 1 gece
Anestezi Genel
İyileşme Süresi 7 gün
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 3-6 ay arasında
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?