Meme Büyütme – Soyep Aesthetics
Soyep Estetik

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme, meme dokusu altına implantlar yerleştirilerek meme hacminin büyütülmesine yarayan cerrahi operasyondur. Dünyada ve ülkemizde kadınlar arasında çok popüler olan meme büyütme ameliyatı, halk arasında “silikon ameliyatı” veya “silikon taktırma” olarak da bilinmektedir. Bugüne kadar Soyep bünyesinde, Dr. Nuri gözetiminde binlerce başarılı meme büyütme operasyonu gerçekleştirilmiştir.

 

Meme Büyütme Niçin Yaptırılır?

Meme büyütme, veya tıbbi adıyla augmentasyon mamoplasti, birçok kişide birçok nedenle uygulanabilir:

 • Meme büyüklüğünden memnun olmayan kadınlar
 • Meme boyutlarında eşitsizlik olması
 • Doğum sonrası emzirmeyle sarkan memelere sahip olanlar
 • Ciddi kilo verme sonrası sarkan memelere sahip olanlar
 • Yaşın ilerlemesiyle sarkan memelere sahip olanlar
 • Göğüs duvarı anomalisi nedeniyle meme yapısı az gelişmiş kadınlar
 • Kanser ameliyatı sonrası memenin alınması nedeniyle meme büyütme yaptırmak isteyenler. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için Kanser Sonrası Meme Rekonstrüksiyonları bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Bu ve buna benzer nedenler kadınlarda psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Meme büyütme operasyonu, kadınların özgüvenlerini arttırarak oluşan bu psikolojik sorunlarını yenmelerine yardımcı olur.

Meme Büyütme Operasyonu Adayları Kimlerdir?

Meme büyütme operasyonu adayları meme boyutlarından veya memenin sarkmasından şikayetçi olan kadınlardır. Ayrıca kanser sonrası memenin alınması gibi sağlık nedenlerinden dolayı meme rekonstrüksiyonuna ihtiyaç duyan hastalar da meme büyütme operasyonu adaylarıdır. Bu gibi durumlar kadınların özgüvenini zedelemekte ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Meme büyütme operasyonunu 18 yaşını doldurmuş reşit bireyler yaptırabilir.

 

Ameliyat Öncesi Muayene

Meme büyütme (augmentasyon mamoplasti) ameliyatı olmayı düşünen hasta adayları öncelikle uzman bir plastik cerrahtan görüş almalıdır. Soyep olarak biz muayene esnasında hastayla ilgili şu konuları gözlemlemekteyiz:

 • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
 • Hastanın ruhsal sağlığı
 • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
 • Hastanın varsa alerjileri
 • Hastanın kullandığı ilaçlar
 • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Hasta adayı operasyondan önce sigara, alkol ve aspirin gibi kan sulandırıcıları bırakmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde hasta adayı cerrah ile meme büyütme operasyonu sonrasında memenin boyutu, hissi ve görünümü hakkında görüşür. Muayene sonrasında cerrah hastaya farklı implantlar ve cerrahi tekniklerle ilgili bilgi verecek ve öneride bulunacaktır.

Muayene sonucunda doktorlarımız bu konuları teşhis ettikten sonra hastanın ameliyata ihtiyacı olup olmadığına ve eğer ihtiyaç varsa da ne tür bir operasyon yapılacağına karar vermektedirler.

 

Operasyonla İlgili Bilgiler

Hastayla ilk aşamada protez seçimi yapılır. bu protezler damla şeklinde, yuvarlak veya pürüzlü olabilir. Implant seçimi hastanın ihtiyaç ve beklentilerine göre yapılır. Implant seçiminden sonra operasyon için 3 noktadan kesi yapılabilir:

 • Meme altından
 • Koltuk altından
 • Meme ucundaki koyu renkli bölgenin (areola) alt sınırı etrafından

Biz Soyep olarak daha az iz bırakması sebebiyle genellikle meme ucundaki koyu renkli bölgenin (areola)etrafından kesi yaparak operasyonu gerçekleştirmekteyiz.

Yapılan kesiden sonra göğüs dokusunun tam arkasında bulunan göğüs kası (pektoral) ile göğüs dokusu arasında bir cep oluşturur ve implantı bu cebe yerleştirir.

Silikon implantlar dolu şekilde göğse yerleştirilir. Tuzlu su (saline) implantları boş biçimde göğse yerleştirilir ve daha sonra steril tuzlu su ile doldurulur.

İmplantlar yerleştirildikten sonra dikiş atılır ve bölge bandajlanır.

Meme büyütme ameliyatı sarkmaları azaltır ama tam anlamıyla engellemez. Sarkmaların önlenmesi için aynı zamanlı meme dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı da önerilmektedir.

Operasyon Sonrası

Ameliyattan sonra hafif bir ağrı ve şişme oluşmaktadır. Ameliyatla birlikte kesi bölgesinde iz kalmaktadır. Ancak başarılı bir operasyonların %95’inde ameliyat sonrası izler ya hiç fark edilmez, ya da çok zor fark edilir.

Silikon implantlar ömür boyu kullanılacak şekilde üretilmektedir. Ancak 10 seneden sonra silikon implantlarda sızıntı olması ihtimaline karşın yıllık doktor kontrolüne gidilmesi tavsiye edilir.

Silikon implantlar yaygın inanışa karşılık “patlamaz”. Ancak çok nadiren de olsa zamanla implantın yüzeyinde sızıntı oluşabilir. Bu da silikon hacminin, dolayısıyla meme hacminin azalmasına neden olabilmektedir.

Meme büyütme operasyonu sonucunda memede his kaybı oluşmamaktadır.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi 1.30-2 saat
Hastanede Kalış Süresi Kalış Yok.
Anestezi Genel
İyileşme Süresi 10 gün
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 4 hafta
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?