Kulak Estetiği – Soyep Aesthetics
Soyep Estetik

Kulak Estetiği – Otoplasti Nedir?

Otoplasti (kulak estetiği), kulağın şeklini, büyüklüğünü ve pozisyonunu değiştirmeye yarayan plastik cerrahi operasyonudur. Bu operasyon daha yaygın kullanımıyla kepçe kulak ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır.

 

Kulak Estetiği – Otoplasti Niçin Yaptırılır?

Birçok insanın kulak kepçesiyle kafa derisi fazla ayrık olabilir. Kulak kepçesiyle kafa derisi arasındaki açı 25 dereceden fazlaysa genellikle estetik açıdan güzel bir görüntü oluşturmaz. Daha yaygın kullanımıyla “kepçe kulak” görünümü oluşur. Otoplastiyle kulakların kafa derisinden ayrıklığı azaltılmakta ve daha estetik bir görünüm verilmektedir.

Kulak kepçesi bazı bireylerde kafasına oranla fazla büyük olabilmektedir. Bu bireylerin kulak kepçesinde fazla bir açılanma da görünebilmektedir. “Çan kulak” olarak isimlendirdiğimiz bu vakalar estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye sahip olmaktadırlar.

Ayrıca doğum yarası veya sonradan kaza sonucu oluşmuş bir yara veya deformasyon da otoplasti (kulak estetiği) ameliyatıyla düzeltilmektedir.

Bu tür büyük kulak kepçesi, kepçe kulak pozisyonu veya deformasyonlu kulak kepçesine sahip insanlar, özellikle okul çağında, ne yazık ki başka insanlar tarafından dalga geçilebilir. Bu, psikolojik sorun ve travmalara yol açabilmektedir. Otoplastiyle bu durum düzeltilebilmektedir.

 

Kulak Estetiği – Otoplasti Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

  • Kulak kepçesi kafa derisinden fazla ayrıksa, yaygın kullanımıyla “kepçe kulak”tan şikayet ediliyorsa
  • Kulak kepçesi kafaya oranla fazla büyükse
  • Kulakta doğuştan veya kaza sonucu bir deformasyon veya yara izi varsa
  • Kötü veya yanlış bir ameliyat sonrası istenmeyen bir sonuç alındıysa

Otoplasti ameliyatı 5 yaşını doldurmuş bireylere uygulanabilir.

 

Ameliyat Öncesi Muayene

Otoplasti (kulak estetiği) ameliyatı olmayı düşünen hasta adayları öncelikle uzman bir plastik cerrahtan görüş almalıdır. Soyep olarak biz muayene esnasında hastayla ilgili şu konuları gözlemlemekteyiz:

 

  • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
  • Hastanın ruhsal sağlığı
  • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
  • Hastanın varsa alerjileri
  • Hastanın kullandığı ilaçlar
  • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Hasta adayı operasyondan en geç 15 gün önce sigara, alkol ve aspirin gibi kan sulandırıcıları bırakmalıdır.

Muayene sonucunda doktorlarımız bu konuları teşhis ettikten sonra hastanın ameliyata ihtiyacı olup olmadığına ve eğer ihtiyaç varsa da ne tür bir operasyon yapılacağına karar vermektedirler.

 

Operasyonla İlgili Bilgiler

Otoplasti (kulak estetiği) ameliyatında istenen düzeltmeye göre ya kulak arkasından, ya da kulağım ön kısmındaki kıvrımlardan kesi yapılır. Kulaktaki fazla kıkırdak ve deri dokusu alınır, kulak doğru pozisyona sabitlenir ve dikişlerle kulak sabitlenir.

Kulak arkasından yapılan operasyonlarda çok belirsiz bir iz kalabilir. Ancak kulak arkasında kaldığı için görüntü olarak hastayı rahatsız etmez.

Operasyon Sonrasında

Ameliyattan sonra kulaklar sabitlenme ve korunma amacıyla bandajla sarılmaktadır. Hafif ağrı ve kaşınma olabilir. Bu durumda doktorun önerdiği ağrı kesici kullanılabilir.

Hastaların bandajları 1 hafta içinde alınır ve rutin hayatlarına dönerler.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi 1-2 saat arası
Hastanede Kalış Süresi Kalış yok.
Anestezi Genel
İyileşme Süresi 1 Hafta
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 2 hafta
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?