Karın Germe – Soyep Aesthetics
Soyep Estetik

Karın Germe – Abdominoplasti Nedir?

Abdominoplasti, veya daha yaygın kullanımıyla karın germe ameliyatı, çeşitli nedenlerden dolayı karın bölgesinde oluşan sarkmalar, çatlaklar ve yağlanmaların giderildiği plastik cerrahi operasyonudur.

Karın Germe – Abdominoplasti Niçin Yaptırılır?

Hamilelikle birlikte kilo alıp verme sonrası kadınlardın karın bölgelerinde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Sezaryen doğum da bu bölgeyi etkilemektedir. Ciddi miktarda kilo kayıplarında da özellikle karın bölgesindeki ciltte sarkmalar, deri çatlakları ve kurtulunamayan yağlanmalar meydana gelmektedir. Yaşlanma ve vücut yapısı da bu bölgede sarkma ve çatlaklar meydana getirmektedir.

Abdominoplasti (Karın germe) ameliyatıyla karın bölgesindeki sarkma yapan fazla deri ve yağ alınmakta, bağ dokular bağlanmaktadır. Bu sayede karın bölgesi daha gergin ve sağlıklı durur.

Abdominoplasti sadece alt karın bölgesinde de uygulanabilmektedir. Bu bölgeye uygulandığı zaman bölgedeki çatlakları da ortadan kaldırabilmektedir.

Ayrıca liposuction operasyonuyla birlikte de uygulanabilir, çünkü liposuction ameliyatında bölgedeki fazla yağ hücreleri alınmaktadır, ancak fazla deri alınmamaktadır. Abdominoplasti (Karın germe) ameliyatıyla birlikte liposuction ile eş zamanlı olarak fazla deri de alınmaktadır.

Sezaryen ameliyatı olmuş kadınlarda abdominoplasti ameliyatı uygulandığı zaman sezaryen yarası abdominoplasti yarasının içine gizlenebilmektedir.

Hızlı kilo verme, hamilelik, sezaryen doğum, yaşlanma gibi nedenlerle oluşan cilt sarkmaları, yağlanmalar ve çatlakların oluşturduğu estetik olmayan görüntü bireylerde özgüven eksikliği ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Abdominoplasti (Karın germe) ameliyatı sayesinde bireylerde özgüven artışı olmakta ve abdominoplasti bireylerin psikolojik sorunlarını yenmeye yardımcı olmaktadır.

 

Karın Germe – Abdominoplasti Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

 • Hamilelik sonrası karın bölgesinde yağlanma ve ciltte sarkma sorunu olan kadınlar
 • Hızlı kilo alıp veren bireylerde karın bölgesinde sarkma olan bireyler
 • Kilo verme sebebiyle alt karın bölgesinde cilt çatlağı olan bireyler
 • Sezaryen doğum yapan kadınlar
 • Yaşlanma ile karın bölgesinde sarkma olan bireyler
 • Doğal vücut yapısından dolayı karın bölgesinde sarkma, çatlak ve yağlanma olan bireyler

 

Ameliyat Öncesi Muayene

Abdominoplasti (Karın germe) ameliyatı olmayı düşünen hasta adayları öncelikle uzman bir plastik cerrahtan görüş almalıdır. Soyep olarak biz muayene esnasında hastayla ilgili şu konuları gözlemlemekteyiz:

 • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
 • Hastanın ruhsal sağlığı
 • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
 • Hastanın varsa alerjileri
 • Hastanın kullandığı ilaçlar
 • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Hasta adayı operasyondan önce sigara, alkol ve aspirin gibi kan sulandırıcıları bırakmalıdır.

 

Operasyonla İlgili Bilgiler

Abdominoplasti (Karın germe) ameliyatı mini abdominoplasti ve ful abdominoplasti olmak üzere 2’ye ayrılır. Ful abdominoplasti alt karın ve üst karına uygulanırken mini abdominoplasti sadece alt karına uygulanmaktadır.

Abdominoplasti ameliyatı esnasında kasık üstüyle göbek deliği arasında yatay şekilde kesiler yapmaktadır. Bu bölgedeki fazla yağ ve deri alınmaktadır. Derinin altında ortaya çıkan karın kasları ortaya doğru dikilmekte ve daha sert bir karın duvarı elde edilmektedir. Daha sonra karın derisi aşağı çekilir ve gerilir. Göbek deliği de yeni yerine sabitlenir.

Mini abdominoplasti ameliyatlarında göbek deliğinin yeri değişmezken ful abdominoplasti ameliyatında göbek deliği yer değiştirmez.

 

Operasyon Sonrasında

Abdominoplasti ameliyatı sonrasında iz kalmaktadır. Ancak bu izler bikini bölgesindeki göbek kıvrımlarında saklanmaktadır. Ayrıca 1 yıl içinde bu izler gittikçe azalmakta ve belirsizleşmektedir.

Ameliyat sonrası birkaç gün ağrı ve şişme olmaktadır, ağrı kesici alınması tavsiye edilir. Dikişler 1 hafta sonra alınmaktadır.

Yaklaşık 6 hafta boyunca karnı saran abdominal binder isimli özel bir korse giyilir. 6 hafta boyunca sınırlı hareket edilmeli, ağır egzersiz yapılmamalıdır.

Abdominoplasti ameliyatı sonrası sıkı ve estetik bir karın görüntüsüne kavuşulmaktadır.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi 1-4 saat arası
Hastanede Kalış Süresi 1 gece
Anestezi Lokal veya Genel
İyileşme Süresi 1 Hafta
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 12 ay
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?