Erkek Meme Estetiği – Soyep Aesthetics
surgery_slide_01

Erkek Meme Estetiği – Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde östrojen ve testosteron hormonlarındaki düzensizlikten kaynaklı olarak meme dokusunda aşırı büyüme oluşmaktadır. Bu durumu düzeltme amaçlı uygulanan cerrahi operasyona erkek meme estetiği veya jinekomasti operasyonu denir.

Erkek Meme Estetiği – Jinekomasti Niçin Yaptırılır?

Erkeklerde hormonal düzensizlik ve östrojen hormonunun fazla salgılanması sonucu meme bezi dokusunda büyüme gerçekleşir. Özellikle erkeklerin ergenlik dönemindeki değişken hormon seviyeleri jinekomastiye neden olabilmektedir. Yetişkinlerde ise özellikle 50-69 yaş aralığında hormonal değişimlerden dolayı da jinekomasti oluşma ihtimali vardır.

Bu tür iç faktörler haricinde uyuşturucu, alkol kullanımı ve ilaç kullanımı gibi dış faktörlerden de kaynaklanabilmektedir.

Jinekomasti görülen erkeklerde göğüs ağrısı, şişme ve hassasiyet görülebilmektedir. Aynı zamanda meme ucundan sıvı geldiği de görülebilir.

Bu tür fiziksel sağlık problemleri haricinde jinekomasti dolayısıyla fazla büyüyen meme dokusu erkeklerde estetik açıdan istenmeyen bir görüntü oluşturabilir. Bu da erkeklerde özgüven eksikliği ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı bu tür fiziksel ve psikolojik sorunların giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Erkek Meme Estetiği – Jinekomasti Adayları Kimlerdir?

 • Meme dokusu ve memeleri normalden fazla büyümüş erkekler
 • Jinekomasti sonucu göğüs ağrısı çeken erkekler
 • Jinekomasti sonucu memelerde şişlik görülen erkekler
 • Jinekomasti sonucu meme ucundan sıvı gelen erkekler
 • Jinekomasti sonucu tek memesinde büyüme olan ve memelerde eşitsizlik görülen erkekler
 • Jinekomasti sonucu özgüven eksikliği ve psikolojik sorunlar yaşayan erkekler

 

Ameliyat Öncesi Muayene

Jinekomasti operasyonu (Erkek meme estetiği) ameliyatı olmayı düşünen hasta adaylarında öncelikle bir hormonal bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun için de öncelikle bir endokrinoloji uzmanına başvurulmalı ve tetkik yaptırılmalıdır. Tetkik sonucunda jinekomasti teşhisi konulan hastalar jinekomasti operasyonu olmaya karar verdikten sonra uzman bir plastik cerraha başvurup muayene olmalı ve görüş almalıdır.

Soyep olarak muayene esnasında Nydick sınıflandırmasına göre jinekomastinin boyutu derecelendirilir. Bu sınıflandırmaya göre aerola isimli meme ucundaki kahverengimsi dokunun altında bulunan meme bezi doku diskinin çapı 4 cm’den küçükse kendiliğinden geçmesi beklenir ve operasyon önerilmez. 4-6 cm çapında ise medikal tedavi uygulanabilir. 6 cmden büyükse cerrahi operasyon önerilir.

Ayrıca muayene esnasında hastayla ilgili şu konular gözlemlenmektedir:

 • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
 • Hastanın ruhsal sağlığı
 • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
 • Hastanın varsa alerjileri
 • Hastanın kullandığı ilaçlar
 • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Hasta adayı operasyondan önce sigara, alkol ve aspirin gibi kan sulandırıcıları bırakmalıdır.

Operasyonla İlgili Bilgiler

Jinekomasti oluşumunda hormonların fazla salgılanması sonucu memenin altında bulunan meme bezi dokusunun büyümesi etkili olacağı gibi bu bölgedeki yağ dokusunun fazla olması da etkilidir. Bu nedenle jinekomasti ameliyatında farklı yöntemler uygulanabilmektedir:

 • Meme bezi dokusundaki büyüme sonucu meme altındaki sert meme dokusunun cerrahi operasyonla çıkarılarak azaltılması
 • Meme bezi dokusunda büyüme ve bölgedeki yağlanma sonucu cerrahi olarak meme bezi dokusunun çıkarılmasıyla birlikte yağ dokusunun da yağ alma (liposuction) yöntemiyle alınması
 • Sadece yağ dokusunun fazlalığı varsa da yağ alma (liposuction) yöntemiyle yağ dokusunun alınması

Operasyon Sonrasında

Jinekomasti ameliyatı sonrasında şişlik ve hafif kas ağrısı görülebilmektedir. İlk 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları çok hareket ettirmemek gerekir. Bu şişlik ve ağrıların 1 hafta içinde geçmesi beklenir.

Ameliyat sonrası hasta jinekomasti korsesi giymelidir. Bu korseyi hasta 2-3 hafta boyunca sürekli giymeli, 3. Haftadan sonra da 6 hafta boyunca yalnızca gündüzleri giyilmesi tavsiye edilir.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi Operasyonun büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.
Hastanede Kalış Süresi 1 gece
Anestezi Genel
İyileşme Süresi 1 Hafta
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 3 ay
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?