Dudak Kaldırma – Soyep Aesthetics

Dudak Kaldırma Nedir?

Tarihte de birçok şair ve yazarın da belirttiği gibi günümüzde de dudak, yüzümüzün estetik görünümünde ve çekiciliğinde büyük bir öneme sahiptir. Dudak kaldırma ameliyatı aynı zamanda popüler kullanımıyla dudak estetiği olarak da kullanılmaktadır. Dudağın hatta mitolojik bir anlamı da vardır: mitolojide bulunan Eros Yayı üst dudağın kıvrımlarına benzemektedir.

Günümüzde ise daha dolgun ve yüzle uyumlu gözüken dudaklar kadınların daha çekici ve seksapel bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Dudakları daha dolgun hale getirmek için farklı dolgular uygulanabilir. Dolgularla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için Botoks ve Dolgu hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz. Estetik cerrahiyle dudak kaldırma yöntemi (dudak asma olarak da bilinir) burun ve dudak arasındaki mesafenin kısaltılarak daha belirgin dudak sınırı ve daha dolgun görünümlü dudaklar oluşturmaya yarar.

Dudak Kaldırma Niçin Yapılır?

Dudak kaldırma yöntemi dudağın daha belirgin, dolgun ve yüzle daha orantılı olmasını sağlar.

Yüz hatlarındaki ideal ölçü, yüzün büyüklüğü ve yüz hatlarının orantısına göre değişkenlik gösterir. Fakat genel olarak burun ile dudak arasındaki ideal mesafe 12-15 milimetre arasında olmak üzere kabul edilir. Bu mesafeden fazla bir mesafedeki yüze sahip olan kadınların yüzleri daha yaşlı veya maskülen gözükür. Yaşın da ilerlemesiyle bu mesafe daha da büyümektedir. Üst dudağın yukarı çekilmesiyle dudakla burun arasındaki mesafe kısaltılır. Böylece dudak yüzde daha orantılı bir mesafede olur ve estetik açıdan daha düzgün gözükür.

Üst dudağın yukarı çekilmesi ile de dudağın vermillon isimli pembemsi dokusunun görünür alanı artar ve hasta estetik olarak daha dolgun bir dudak görünümüne sahip olur. Ayrıca gülümsemede hastanın üst dudağının yukarı çekilmesiyle birlikte daha fazla diş görünümü ortaya çıkar ve hasta daha sağlıklı ve estetik bir gülümsemeye sahip olur.

Ayrıca bazı burun ameliyatları sonrasında da dudak ile burun arasındaki mesafe uzamaktadır. Bunun düzeltilmesi için de dudak kaldırma operasyonu gerçekleştirilebilir.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

Doğuştan orantısız bir dudak-burun mesafesine sahip olan hastalar için dudak kaldırma yöntemi idealdir. Ayrıca yine doğuştan ince dudaklara sahip hastalar için de bu yöntem çok uygulanan bir cerrahi yöntemdir.

Dudak dolgusuna oranla daha kalıcı olması sebebiyle de dudak kaldırma yöntemi tercih edilebilir. Dolgu yöntemi daha kolay ama daha az kalıcı bir yöntemdir. Belirli aralıklarla dolguların yenilenmesi gerekmektedir. Bu nedenle dolgu yerine de dudak kaldırma yöntemi alternatif oluşturur.

Ameliyat Öncesi Muayene

Dudak Kaldırma ameliyatı olmayı düşünen hasta adayları öncelikle uzman bir plastik cerrahtan görüş almalıdır. Soyep olarak biz muayene esnasında hastayla ilgili şu konuları gözlemlemekteyiz:

  • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
  • Hastanın ruhsal sağlığı
  • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
  • Hastanın varsa alerjileri
  • Hastanın kullandığı ilaçlar
  • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Muayene sonucunda doktorlarımız bu konuları teşhis ettikten sonra hastanın ameliyata ihtiyacı olup olmadığına ve eğer ihtiyaç varsa da ne tür bir operasyon yapılacağına karar vermektedirler.

Operasyonla İlgili Bilgiler

Burnun tam altından, dudakla birleştiği noktadan kesi yapılarak dudak kaldırma operasyonu gerçekleştirilir. Operasyondan sonra burnun altındaki bu bölgede izler bulunmaktadır. Zaman içinde bu izler çok belirsiz hale gelmektedir.

Operasyon Sonrası:

Dudak kaldırma ameliyatı cerrahi bir işlem olduğu için işlem sonrası dudaklarda şişlik oluşur. Bu şişliğin çoğunlukla inmesi yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Bu şişliği indirmek için buz kompresyonu yapmak şişlerin inmesine yardımcı olur. Şişlerin tamamen geçmesi ise 4-6 hafta kadar sürebilir.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi Yaklaşık 1 saat
Hastanede Kalış Süresi Kalış Yok
Anestezi Lokal
İyileşme Süresi 7-10 gün
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 3 ay
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?