Burun Estetiği – Rinoplasti – Soyep Aesthetics
surgery_slide_01

Burun Estetiği Nedir?

Ülkemizle birlikte tüm dünyada en çok tercih edilen estetik cerrahi ameliyatlarından olan rinoplasti, yani burun estetiği, yüzün en orta noktasında bulunan ve görünümünde çok büyük etkisi olan burnun; kıkırdak, kemik ve yumuşak dokularının planlı bir biçimde şekillendirilerek yeni bir burun formu oluşturulmasına yönelik bir cerrahi operasyondur. Burun estetiğindeki asıl amaç yüz hatlarıyla uyumlu bir burun görünümü ile birlikte aynı zamanda doğallıktan da uzaklaşmamaktır. Bu açıdan son derece uzmanlık gerektiren burun estetiği ameliyatı, alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Dr. Nuri gözetiminde Soyep bünyesinde şu ana kadar 7.000’den fazla başarılı burun ameliyatı gerçekleştirilmiştir.

Burun Estetiği Niçin Yapılır?

Hastaların burun ameliyatı olması için birçok sebep vardır. Hastanın burnuyla ilgili estetik düzeltme ihtiyacı olabilir. Hastanın kaza, darbe veya kötü ameliyat nedeniyle de rekonstrüktif cerrahi ihtiyacı da olabilir.

Hastaların burun ameliyatı olmak istemesindeki nedenler aşağıdaki gibi olabilir:

 • Hastanın burnunun, yüzle orantısal olarak fazla büyük olması
 • Burnun ucunda sarkıklık olması
 • Burnun yanlara doğru fazla geniş olması
 • Kemerli burun yapısına sahip olunması
 • Burun deliklerinin fazla geniş olması
 • Burun kökünde bir kalınlık veya orantısızlık varsa
 • Burunda yanlara doğru bir eğrilik varsa
 • Burun ucu fazla kalınsa
 • Herhangi bir kaza veya darbeden dolayı burunda asimetrik bir bozukluk olması
 • Kötü yapılan bir ameliyat sonrasında
 • Nefes almayı güçleştiren deviasyon veya burun eti gibi bir burun tıkanıklığı mevcutsa

Bu gibi durumlarda burun boyutlarının küçültülmesi, burun tümseğinin alınması, burunla ilgili yamuklukların düzeltilmesi, burun ucuna şekil verilmesi, üst dudak ile burun arasındaki açının düzeltilmesi, burun deliklerinin küçültülmesi, burun etinin alınması ve burun orta bölümündeki eğriliklerin (septum deviasyon) düzeltilmesi yapılabilir.

Burun Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

Soyep olarak biz burun düzeltmeleri ya da estetik burun ameliyatlarını burun büyümesinin ve kemik yapısının oturmasının %90 tamamlandığı, erkeklerde 18, kadınlarda ise 17 yaşından sonra yapmaktayız. Hastanın sağlık durumunu da göz önünde bulundurarak ameliyatları gerçekleştirmekteyiz.

 

Ameliyat Öncesi Muayene

Burun ameliyatı olmayı düşünen hasta adayları öncelikle uzman bir plastik cerrahtan görüş almalıdır. Soyep olarak biz muayene esnasında hastayla ilgili şu konuları gözlemlemekteyiz:

 • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
 • Hastanın ruhsal sağlığı
 • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
 • Hastanın varsa alerjileri
 • Hastanın kullandığı ilaçlar
 • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Muayene sonucunda doktorlarımız bu konuları teşhis ettikten sonra hastanın ameliyata ihtiyacı olup olmadığına ve eğer ihtiyaç varsa da ne tür bir operasyon yapılacağına karar vermektedirler.

Operasyonla İlgili Bilgiler

Burun ameliyatında hangi yöntemin uygulanacağı, hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda plastik cerrahımız tarafından karar verilmektedir. Cerrahımız özel bir bilgisayar programı sayesinde ameliyat sonrasında burnun gözükeceği şekli modeller ve hastaya fikir sahibi olması amacıyla gösterir. Bu modellemenin hasta tarafından bir vaat olarak alınmaması önemlidir.

Cerrahımız hastanın istek ve beklentilerini de göz önünde bulundurarak kapalı veya açık burun ameliyatı yapılmasına karar verir.

Burun ameliyatı genellikle hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır.

Kapalı burun ameliyatı hastanın burun deliklerinin içinden kesi yapılarak ve bu bölgeden çalışılarak yapılmaktadır. Kapalı burun ameliyatının avantajı yarasızdır ve hastanın toparlanma süreci daha kolaydır.

Açık burun ameliyatında ise cerrahımız burun deliklerinin içinden ve burnun ucunda delikleri ayıran bölüm olan kolumelladan kesi yaparak çalışmaktadır. Bu teknik, cerraha daha fazla çalışma alanı ve esneklik sağladığı için burunla ilgili daha fazla değişiklik olanağı sağlamaktadır.

Bizim Soyep olarak uzmanlığımız yarasız, kapalı burun ameliyatlarıdır.

Operasyon Sonrası

Burun estetiği sonrasında doktorun ilk gözlemi ile iyileşme süreci başlar. İlk gece doktor gözetiminde hastanede geçirilir. Daha sonra doktorun onayı ile birlikte hasta ev istirahatı için taburcu edilir. İlk gün başınızı hafifçe yukarı kaldırıp dinlenmeniz ve az hareket etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde şişlikleriniz azalacaktır. Ayrıca hafif kanama ve tıkanıklıklar yaşamanız gayet normaldir.

Eğer morarma ve şişme gibi sonuçlar (genellikle çok olmamaktadır) varsa bunlar 10 gün içinde büyük oranda azalacaktır.

4.haftadan itibaren hasta eski rutinine çoğunlukla dönebilir, egzersiz yapabilir. His azalması çoğunlukla geçer, ancak tamamen geçmesi birkaç ay sürebilir. Hasta ameliyat sonrası birkaç ay cildini koruma amaçlı direkt güneşten korunmaya dikkat etmelidir.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi 2- 2,30 saat arası
Hastanede Kalış Süresi 1 gece
Anestezi Genel
İyileşme Süresi 1 Hafta
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 3 – 12 ay arasında
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?