Bişektomi – Soyep Aesthetics
Soyep Estetik

Bişektomi Nedir?

Bişektomi zamanla ve kiloyla yanaklarda oluşan dolgunluğun azaltılması, daha estetik bir yanak ve daha ince bir yüz yapısına sahip olunmasını sağlayan bir estetik cerrahi operasyonudur. Daha popüler kullanımıyla yanak inceltme, yanak cerrahisi veya Hollywood yanağı Ameliyatı olarak da bilinir.

Bişektomi Niçin yapılır?

Tarihte özellikle kadınlarda daha dolgun yüz hatları tercih edilmekteyken günümüzde daha ince ve belirgin hatlara sahip yüz estetik açıdan tercih edilmektedir. Ergenlik dönemi sona erdikten ve yüz hatları oturduktan sonra fazla kilonun veya genetik faktörlerin etkisiyle yanaklarda şişkinlik oluşabilmektedir. Bu şişkinlik elmacık kemiğinin ve yüz hatlarının belirgin olmasını engellemektedir.

Bişektomi ameliyatıyla yanaktaki yağ yastıkçıklarının bir kısmı alınır. Bu sayede daha belirgin elmacık kemikleri ve yüz hatları oluşur ve estetik açıdan daha çekici bir yüz formuna sahip olunur.

 

Bişektomi Ameliyatı Adayları Kimlerdir?

  • 25 yaşını doldurmuş kadın ve erkekler (yağ yastıkçıkları 25 yaşına kadar küçülmekte, bu yaştan itibaren oturmaktadır)
  • Kilo veren, ancak yanaklardaki şişkinliği azaltamayan kişiler
  • Daha dolgun ve belirgin yanak ve yüz hatlarına sahip olmak isteyenler

 

Ameliyat Öncesi Muayene

Bişektomi ameliyatı olmayı düşünen hasta adayları öncelikle uzman bir plastik cerrahtan görüş almalıdır. Soyep olarak biz muayene esnasında hastayla ilgili şu konuları gözlemlemekteyiz:

  • Hastanın ameliyatla ilgili beklentilerinin gerçekçiliği
  • Hastanın ruhsal sağlığı
  • Hastanın medikal geçmişi ve varsa hastalıkları
  • Hastanın varsa alerjileri
  • Hastanın kullandığı ilaçlar
  • Hastanın varsa sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı

Hasta adayı operasyondan en geç 1 hafta önce sigara, alkol ve aspirin gibi kan sulandırıcıları bırakmalıdır.

Muayene sonucunda doktorlarımız bu konuları teşhis ettikten sonra hastanın ameliyata ihtiyacı olup olmadığına ve eğer ihtiyaç varsa da ne tür bir operasyon yapılacağına karar vermektedirler.

Operasyonla İlgili Bilgiler

Bişektomi ameliyatı hastanın yanak içine küçük bir kesi açılarak yanak içindeki Bichat isimli yağ keselerinin alınmasıyla gerçekleştirilir. Çiğneme kaslarının arasında bulunan bu bölgedeki yağ keselerinin yaklaşık %40’ı alınmaktadır. Lokal veya genel anestezi uygulanan operasyon yaklaşık 45 dakika sürmekte ve operasyon sonunda ağız içine ufak dikişler atılmaktadır.

 

Operasyon Sonrasında

Bişektomi ameliyatı sonrasında hastaların 3 gün boyunca yumuşak besinler ve sıcak olmayan içecekler içilmesi, olası bir kanama olmaması açısından tavsiye edilir. 7 günden sonra ise hasta normal beslenmeye başlayabilir.

Bişektomi ameliyatı sonrası hastanın ağzından şişlikler oluşmaktadır. Bu şişliklerin geçmesi 2-3 hafta sürebilir. 1 ayın sonunda tam sonuç alınmaktadır.

Operasyon Sürecine Genel Bakış

Operasyon süresi Yaklaşık 45 dakika
Hastanede Kalış Süresi Kalış Yok
Anestezi Lokal veya Genel
İyileşme Süresi 7 gün
Operasyonun Gerçekleştirileceği Hastane Acıbadem International Hastanesi
Tam Sonuç Alınması 1 ay
Bağlantı Kur!
💬 Müşteri Temsilcisine Bağlan!
Selam,
Nasıl yardımcı olabiliriz ?